fbpx

MBSR

Ebeveynler için Mindfulness Eğitimi

Ebeveynler için mindfulness becerileri öğrenilebilen ve hayat boyu sizinle yaşayacak edinimleri sağlar. İlginçtir ki, kendinize ve çocuğunuza olan farkındalığınız arttıkça iş, romantik ilişkiler, sağlık gibi yaşamın diğer boyutlarında da daha iyi bir varoluş haline geçersiniz.

Ebeveynler için Mindfulness eğitimi

MBSR

Ebeveynler için Mindfulness

Aileler, anne ve babalar ve tüm bakım verenler için mindfulness’ın ne demek olduğunu merak ediyor musunuz? Farkındalık uygulamaları ebeveynler için her geçen gün önem kazanmaya devam ediyor. Farkındalık çalışmalarının temelinde dikkati şimdiki ana getirmek ve bu anın içerisinde ortaya çıkanları gerçekten merak ederek, yargısızca ve nazikçe gözlemlemek yer alır. Bundan bir sonraki adımda ise olanlara tepkisel yaklaşmak yerine durup kendini bu durumla özdeşleştirmeden bir seçim yapmaktır.

ŞİMDİKİ AN'A DAVET...

temel amacı çocuğun duygu ve davranışlarına tepki göstermek yerine bilinçli bir yanıt vermek

Bunları okurken bile zihninizden zorlu anlarınız ve onlardaki yakıcı tepkileriniz veya içe atılmış bu tepkilerin ifade edilememesinden doğan yorgunluklarınız aklınıza geliyor olabilir. Ya da gayet iyi idare ettiğinizi düşünüyor ancak ebeveynlik becerilerinizi arttırmak istiyor olabilirsiniz. Bunların da ötesinde, yaşamınızda en değer verdiğiniz çocuğunuza rol model olmak ve onun yaşamında güzel izler bırakmak istiyor olabilirsiniz. Mindfulness’ın şimdiki ana olan daveti bile onlarla geçirdiğiniz her anı gerçekten yaşamanıza olanak sağlar. Yaşamı dişlerin çıkmasını, okula başlamasını, sınav döneminin bitmesini veya sizin projelerinizi bitirmenizi bekleyerek geçirmeyin. 

Güncel Mindfulness Haberleri İçin E-posta Aboneliği Yapın

Ebeveynler için Mindfulness Programı

Ebeveynler için Mindfulness becerilerini arttırmak isteyen tüm bakım verenler için en önemli konu kendilerinin mindfulness pratiklerini öğrenmesi ve düzenli uygulamasıdır. Ebeveynlerinin çocuklarına söylediklerinin, zamanla onların kendi iç sesine dönüştüğünü biliyoruz. Bu nedenle kendiyle çalışan yetişkinler bakım verdiği çocukları için doğal olarak bir rol model olacaktır.

logo-son-r

Ebeveynler için Mindfulness Eğtimi Ön Kayıt

Merhaba. Lütfen doğru bilgileri girdiğinizden emin olun. İlgilendiğiniz programla ilgili sunum dosyası belirttiğiniz eposta adresine gönderilecektir ve istenmeyen (spam veya junk) dosyalarını da kontrol edin.

MBSR

Ebeveynler için Mindfulness Nedir?

Farkındalıkla ebeveynliğin temel amacı çocuğun duygu ve davranışlarına tepki göstermek yerine bilinçli bir yanıt vermektir. Onun duygu, düşünce ve davranışlarının varlığını kabul ederek ilişki zeminini güçlendirmeyi hedefler. Çocuğun deneyimini kabul etmek onu tehlikeye atmak veya onu sürekli şımartmak demek değildir. Kendi potansiyeline ulaşması için destek, azim ve sebat becerilerini arttırmak da mindful ebeveynliğin bilinçli seçimlerindendir. Mindful bir anne ve baba çocuğuna sürekli gülümseyen, sürekli sakin veya onun her istediğine sınırsızca izin veren ebeveynler değildir. Mindful ebeveynler çocuğuna sınır koyabilen ve bu sınır koyma becerisini suçluluk hissi taşımadan yapabilen kişilerdir. Ama en önemlisi, çocuğuna her koşulda bakım ve sevgisini sunabilen ebeveynlerdir. Bir çocuğun hata yapması o çocuğu beceriksiz, dikkati dağınık yapmaz.. O an içindeki deneyiminin onun bütün hayatını ve kişiliğini etiketlemesine izin vermeyin.

2007’de yapılan bir araştırmayla farklı mindfulness stratejilerinin sunulduğu ebeveynlerin çocuk bakımındaki ihmallerin azaldığı, ebeveynlik becerilerinin geliştiği ve çocuk davranışlarında gelişim gözlendiği ortaya koyulmuştur.

Kaynak

Bu program sekülerdir
takip etmez.

MBSR programına katılanlar ne diyor?

Artık harekete geçip zarafetle bırakmam gereken şeyleri fark ediyorum. Sürekli iyileştirme çabamı da… Büyük resme bakıyorum, farklı yolları görebiliyorum. Olmayanı zorlamamaya çalışıyorum.

Bugüne kadar aldığımız eğitimdeki tüm bilgileri hayati kararlarıma uygulayabildiğimi görüyorum. Tam zamanında doğru insanla doğru şekilde hayatıma giren bu düşünce şekli için teşekkür ederim. Bunun benim için ne kadar değerli olduğunu bilemezsin.

İyi ki bu eğitime katılmışım ve iyi ki bu yolda seninle yürümeyi seçmişim. Bizlerle kurduğun açık ve içten iletişimin, yalın ve sade anlatımın, süreci deneyimler ve örneklerle çok daha rahat kavranır kıldığın için çok teşekkür ederim.

Katılımcılar

Mindful Ebeveynliğin Faydaları

Mindful ebeveynlik becerilerini arttırmak isteyen tüm bakım verenler için en önemli konu kendilerinin mindfulness pratiklerini öğrenmesi ve düzenli uygulamasıdır.

Ebeveynlerinin çocuklarına söylediklerinin, zamanla onların kendi iç sesine dönüştüğünü biliyoruz.

Bu nedenle kendiyle çalışan yetişkinler bakım verdiği çocukları için doğal olarak bir rol model olacaktır.

İLETİŞİM

Ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişimin güçlenmesi

BAŞETME BECERİSİ

Ebeveyn olmanın getirdiği zorluk algısının azalması

DUYGUSAL TATMİN

Ebeveynlerin kendilerini daha emin hissetmesi

RAHATLAMA

Stres ve kaygının azalması

DENGE

Saldırgan tavırların azalması

MOTİVASYON

Depresyon hissinin azalması

GELİŞİM

Hiperaktivite belirtilerinin azalması

DAYANIKLILIK

Ebeveynlik katılımlarının artması

Farkındalık becerileri gelişkin bir ebeveynin öz şefkat kapasitesi de giderek gelişecektir.

Mindful Doğum ve Ebeveynlik
Eğitiminin Faydaları

Doğum her birey için değiştirici ve dönüştürücü bir süreçtir. Bu süreci daha da derinleştiren;

→ Hamilelikle birlikte bedensel ve hormonal değişiklikler

→ Varsa önceki doğum tecrübeleri

→ Bize aktarılan doğum hikayeleri

→ Tanık olduğumuz doğum veya aile kurma biçimleri

→ Kendi ebeveynlerimizle ilişkilerimiz

→ Bakım verilme ve bağlanma biçimlerimiz

→ Partnerle ilişkilerimiz

→ Kendimizle ilişkimiz

olabilir. 

Araştırma bulgularına göre MBCP Mindful Doğum ve Ebeveynlik Eğitiminin Faydaları

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Prof. Larissa Duncan tarafından sunulan araştırma bulgularına göre MBCP Mindful Doğum ve Ebeveynlik Eğitiminin faydaları:

→ Gebeliğe bağlı kaygıların azalması

→ Lohusa depresyonunun azalması

→ Algılanan streste azalma

→ Doğum korkusunun azalması

→ Acıyı felaketleştirmenin azalması

Ayrıca diğer araştırmalar MBCP Mindful Doğum ve Ebeveynlik Eğitiminin anne sütünü miktarını arttırdığını ortaya koymuştur.

Eğitmen (Yürütücü) Hakkında Bilgi

Duygu
Badur

Koç Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra devam ettiği kurumsal kariyerine kendi iş girişimini kurmak için ara verdi. 2011 yılında yeni anneler için inovatif ürünler sunan ve bebeklerin daha çok anne sütü almasına destek olan sosyal sorumluluk işleri yürüten markanın kurucu ortağı oldu. Bu alanda, yeni annelerin psikolojik ve fiziksel gereksinimlerine hassasiyetle yaklaşan bu girişim büyürken kendi ailesinin de genişlemesi hayatında daha iyi bir denge oluşturabilmesi için arayışa geçmesine yön verdi.

2013’te nefes egzersizlerine ve meditasyon pratiklerine başladı. 2016’da MBSR programını bitirdikten sonra, bu programın içerisindeki pratiklerin yaşam pratiği haline dönüşmesindeki kolaylığı hayatında derin bir fark yarattı. Mindfulness alanında derinleşme arzusuyla 2017’de Kaliforniya Üniversitesi San Diego (UCSD) Farkındalık Temelli Mesleki Eğitim Enstitüsü’ndeki (www.mbpti.org) Mindfulness Merkezi’nin kurucusu Steven Hickman ve baş eğitim danışmanı Susan Woods ile Yoğunlaştırılmış Eğitmenlik Eğitimini (MBSR-TTI) tamamladı. UC San Diego School of Medicine mentorluk programına bağlı olarak Yale Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunu ebe-hemşire, sertifikalı yoga ve MBSR eğitmeni Kate Mitcheom’dan uzun süreli süpervizyon aldı. 2021’de MBSR kalifiye eğitmenlik statüsüne hak kazandı.

Ebeveynliğin toplumu dönüştürücü rolüne yürekten inanan Duygu bu doğrultuda MBSR programının doğum ve ebeveynliğe adapte edilmiş hali olan MBCP (mindfulbirthing.org) eğitici eğitimlerinin 1. fazını tamamladı ve 2. seviye eğitimlere devam etmektedir. Türkiye’nin ilk iki MBCP eğitmeninden biri olan Duygu, Mindful Doğum Türkiye’nin kurucusudur. Bugüne kadar yetişkin, anneler, okul ve kurum eğitimlerinde yüzlerce kişiye ulaşan Duygu Badur iki çocuk annesidir.

Mindfulness Eğitimi için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Süpervizyonu ile
UCSD_School_of_Medicine_logo
Ebeveynler için Mindfulness Eğitimi hakkına şimdi bilgi alın

Ebeveynler için Mindfulness Eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve ön kayıt şimdi ziyaret edin. Mindfulness eğitimlerine katılın.

Kurs Sağlayıcı: Organization

Kurs Sağlayıcı Adı: Mindfulness Eğitmeni Duygu Badur

Kurs Sağlayıcı URL'si: https://mindfulnessegitimi.net/

Editörün değerlendirmesi:
4.98
Shopping Basket