Mindfulness-MBSR Eğitim Hakkında

Mindfulness-MBSR Kalifiye Eğitmeni Duygu Badur

MERHABA

Mindfulness kavramını, mindfulness temelli yaklaşımları, güncel haberleri ve eğitim programlarını doğru ve kendini güncelleyen bir şekilde aktarmak için buradayız. Amacımız aradığınız sorulara yanıt bulabileceğiniz, mindfulness hakkında yayınlanmış bilgi, bilimsel araştırma ve kaynaklara erişebileceğiniz ve sertifikasyonları tamamlanmış güvenilir eğitimlere ulaşabileceğiniz dinamik bir platform olmak. Bireyler, aileler ve kurumlara yönelik olarak devam etmekte olan tüm programlar şu ana kadar yüzlerce kişiye ulaştı. Bu eğitim programları, atölye ve yoğunlaştırılmış tüm günlük çalışmalar uluslararası mindfulness kurumlarınca yetkin kılınmış eğitmenler tarafından sağlanmaktadır.

Günlük Hayatın İçinden...

Gün geçtikçe bilimsel araştırma literatürü giderek zenginleşen mindfulness temelli yaklaşımları Bangor, Oxford ve Exeter gibi dünyanın önde gelen üniversitelerindeki doktora alanlarında ve buradaki mesleki eğitim enstitülerinde görebiliyoruz. Ayrıca bireylerden kurumlara, ordu, hastane ve okullara kadar farklı gruplara yarar ve eğitimleri sunulmakta. Bu popülerliğinin temelinde elbette faydalarının görülmesi ve iyi bir varoluş haline katkıda bulunması var. Diğer yandan bazen geniş bir mercekle bakıldığında oluşan kültürel ve bireysel kalıplar mindfulness’ın zor veya günlük hayatta uygulanabilir olmadığı yönünde varsayımlar yaratabiliyor. Bu varsayımlara yol açmamak için mindfulness’ı fikir ve teoriyle birlikte, deneyimsel olarak özünü kavramaya yardımcı oluyoruz.

Basit Ama Kolay Değil...

Temel olarak mindfulness basittir çünkü aslında bu farkındalık hali doğuştan hepimizde var; mindfulness’ın yaşam boyu sahip olabileceğimiz basit yöntemleri vardır. Ama çoğu zaman kolay olmadığını biliyoruz çünkü mindfulness kullanmadıkça zayıflayan bir kas gibi. Günlük hayatlarımızın giderek artan hızına ayak uydurmaya çalışırken hayatı ıskaladığımız anlar çoğalıyor. Bu anlarda durup tepkiden yanıta geçmeyi öğrenmek için güvenilir bir yol göstericilik eşliğinde düzenli pratik yapmak mindfulness kasımızı geliştirir ve kuvvetlendirir. Mindfulness’ı kolaylaştırıp günlük hayatın içerisine oturtma misyonumuzu önemsiyoruz.

Hayat Boyu…

Akreditasyonu sağlanmış mindfulness eğitimi bir insanın tüm hayat döngüsü boyunca kullanabileceği becerileri sunar. Doğum, çocukluk, ergenlik, okul, bireysel, kurumsal çalışma hayatı, sanat, beslenme, spor, hastanedeki tedavi süreçlerinde, yaşlanma ve palyatif bakım zamanlarında uygulamalara sahiptir. Uzmanlıklarımız doğrultusunda sunulan mindfulness becerileri hayatın her alanında kullanılabilir.

Deneyimden Gelen Güç…

Hayatın getirdiklerine karşı; farkındalıklı ve nazik bir esneklikten gelen gücün en önemli tutum olduğuna inanıyoruz. Bu tutum, kişinin kararlı, öz şefkatli ve seçim yapabilen bir yaşama sahip olmasını sağlar. Bu yaşamı pekiştiren şey ise kişisel deneyimlerle harmanlanan uygulamaya yönelik araçlardır. Kişisel deneyimlerimiz bize gösteriyor ki; mindfulness hayatın en zorlayıcı koşullarında savrulmamayı ama aynı zamanda en sıradan ve güzel anlarını bile ıskalamamayı sağlıyor.

Duygu Badur

Koç Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra devam ettiği kurumsal kariyerine kendi iş girişimini kurmak için ara verdi. 2011 yılında yeni anneler için inovatif ürünler sunan ve bebeklerin daha çok anne sütü almasına destek olan sosyal sorumluluk işleri yürüten markanın kurucu ortağı oldu. Bu alanda, yeni annelerin psikolojik ve fiziksel gereksinimlerine hassasiyetle yaklaşan bu girişim büyürken kendi ailesinin de genişlemesi hayatında daha iyi bir denge oluşturabilmesi için arayışa geçmesine yön verdi.

2013’te nefes egzersizlerine ve meditasyon pratiklerine başladı. 2016’da MBSR programını bitirdikten sonra, bu programın içerisindeki pratiklerin yaşam pratiği haline dönüşmesindeki kolaylığı hayatında derin bir fark yarattı. Mindfulness alanında derinleşme arzusuyla 2017’de Kaliforniya Üniversitesi San Diego (UCSD) Farkındalık Temelli Mesleki Eğitim Enstitüsü’ndeki (www.mbpti.org) Mindfulness Merkezi’nin kurucusu Steven Hickman ve baş eğitim danışmanı Susan Woods ile Yoğunlaştırılmış Eğitmenlik Eğitimini (MBSR-TTI) tamamladı. UC San Diego School of Medicine mentorluk programına bağlı olarak Yale Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunu ebe-hemşire, sertifikalı yoga ve MBSR eğitmeni Kate Mitcheom’dan uzun süreli süpervizyon aldı. 2021’de MBSR kalifiye eğitmenlik statüsüne hak kazandı.

Ebeveynliğin toplumu dönüştürücü rolüne yürekten inanan Duygu bu doğrultuda MBSR programının doğum ve ebeveynliğe adapte edilmiş hali olan MBCP (mindfulbirthing.org) eğitici eğitimlerinin 1. ve 2. fazını tamamladı. Türkiye’nin ilk MBCP eğitmenlerinden olan Duygu, Mindful Doğum Türkiye’nin kurucusudur. Bugüne kadar yetişkin, anneler, okul ve kurum eğitimlerinde yüzlerce kişiye ulaşan Duygu Badur iki çocuk annesidir.

Aldığı Eğitimler

MBSR-TTI MBSR Yoğunlaştırılmış Eğitmen Eğiticiliği

Kaliforniya Üniv. San Diego (UCSD) Center for Mindfulness (2017)

Steven Hickman Psy. D. & Susan Woods LICSW, MSW 

Kaliforniya Üniv. San Diego (UCSD) Kalifiye Eğitmenlik Süpervizyon Programı

Yale Üniv. Ebe-Hemş., Yoga, MBSR kıdemli Eğitm. Kate Mitcheom, toplam 22 saat, 18 ay (2018-2020)

→ Mindful Ebeveynlik Temelleri, 11 Hafta

Mindful For Life, Natalie Zannettou (2019)

→ MBCP – Mindful Doğum ve Ebeveynlik Eğitici Eğitimi, (devam ediyor)

Nancy Bardacke, (2020)

→ Tai Chi Qigong Temel Eğitimi (2020)

→ Eğitimciler için Öz Şefkatli Farkındalık Eğitimi

Mindful Schools, Kristin Neff & Lisa Baylis 6 Hafta (2020)

→ Şefkatli Rezilyansı Geliştirme; 5 Günlük Eğitmen İnzivası

Brown Üniversitesi, Kate Mitcheom MSN & Lucia McBee MSW (2020)

Sosyal Medya'da Mindfulness Eğitimi

EmailArayınWhatsappHızlı Kayıt