Mindfulness Eğitimi Alanlar

Neler Diyor?

Bir MBSR - Mindfulness Katılımcısının Mektubu: "Zorlandıklarım ve Kolaylaşanlar"

“bu benim mindfulness konulu katıldığım ilk çalışma. daha öncesinde kısa günlük çemberler, bazı okumalar, MBSR eğitimi alan arkadaşlarımdan dinlediklerimle sınırlıydı bildiklerim. benzer başka konularda çokça eğitimlere katılıyorum ama seninle olan benim için ilk. 

ilk birkaç derste çok zorlandım. çok uykucu, erken yatan biriyim; aynı zamanda da şu sandalyede o kadar süre oturmak benim için inanılmaz bir challenge. dolayısıyla özellikle ilk haftalar hem sürekli gelen uykumla hem de burada kalma ve seni dinlemek isteyen iç sesimle aynı anda savaştım.

ses tonuna, tarzına bayılıyorum. mizah anlayışına bayılıyorum:) böyle hiç beklemediğin anda patlattığın espri, gösterdiğin bir karikatür, yaptığın bir benzetmeyle titreyerek gülüyorum bazen.

bir müfredatı tamamlamaya çalışan eğitmen değilsin. bizi usulen dinlemiyosun. bizi gerçekten duymak istiyorsun gibi hissediyorum. ve gerçek bir karşılıklı iletişim orada doğuyor diye düşünüyorum; sesimize ses veriyorsun; bu bazen o an bizim verdiğimiz örnekle örtüşen bir video izletmen şeklinde de olabiliyor, o konuyu merakla deşmen ve devam ettirmenle de. pek çok eğitimde olan “şimdi Ayşe’yi dinledik, evet ayşe seni duydum” deyip “haydi müfredatımıza dönelim” şeklinde ilerlemiyorsun. buna doğal akışta kalmak mı, deneyimi bilgiyle eş değer tutup harmanlamak mı ne denir bilmiyorum;… herkesin her örneği mutlaka MBSR’a bağlanıyor, bir bilgiyle taçlanıyor ve bu inanılmaz olağan bir akışta, yumuşacık oluyor. hep örnekler üzerinden konuşmamız da- senin başlarda kendi hayatından bolca verdiğin örnekler, sonra bizimkilerin eklenmesi- öğrendiklerimizi canlı tutuyor, zihnimize yerleştiriyor. bunu çok seviyorum ve hatta bunun müptelası olabilirim:)

Burası benim her halimle kabul edildiğimi hissettiğim belki tek belki de ikinci yer. içinde bolca “yapamadıklarım” da var ve bu şekilde de yine de burada ve farkında olduğumu biliyor, yine de sizinle olduğumu hissediyorum. haftalık ödevlerin çok çok azını yapabildim, yapabiliyorum. meditasyonlarda bazen gülme hali geliyor, bazen sıkılıyorum. yavaşlamakla ilgili sorunu olan kurtlu bünyeme sürekli nanik yapıyor bu uygulamalar ve ben bu naniği de kabullendim:) daha yavaş su içmeye başlamam, gün içinde olan sıradan şeylerde farkındalık hissetmem -buna neşem de sinirim stresim de dahil- ve HEPSİNİ kabul etmem bana çok iyi geliyor. “hiç de göremeyebilirdin H…..” diyorum. ellerimi iki yana açıp “öyle” yapıyorum bazen, oh canıma değsin. benim için bu aşamalara gelmek çok önemli yol kat edişler.

bazen ağlıyorum derslerde, konu alan sınır korumaya geldiğinde özellikle. o bile iyi geliyor biliyor musun:) ama en şaşırdığım sonucu sona saklıyorum: geçen gün eşim -ki böyle şeyler söylemez pek- “bu dersler sana çok iyi geldi, farklılaştığını hissediyorum” dedi. Yani kendi kendime hissetmemişim bu kıpırtıları, buna çok mutlu oldum.

çok çalışkan bir öğrenci değilim ama burada ve farkında olduğuma ant içerim duygu! elimden gelenin en iyisini yapıyorum. daha iyisi de gelir biliyorum ama ben daha iyisini yapana kadar şu an en iyisi bu:))

MBSR Programına Katılanlar Ne Diyor?

Kendimin yakalarından tutmayı bırakmaya başladım Duygu. Zorluklarla bir şeylere evrilmiştim, belki gerçek bana gelmiştim bile diyemiyorum artık hepsi benim ve bana ne olacağını da bilmiyorum. Sadece bu an benim ve geleceğim bu anda. Ne yapmam gerektiğini, nasılını araştıracağım şuan bilmiyorum. İş, dostluk, sevgi bırakmam gereken ve bana hizmet etmiş ve artık etmeyen, benim hizmet ettiğim ve artık etmek istemediğim şeyleri bırakarak. Nezaketle olmasına önem veriyorum fakat veremediğimde de tamam Melda gel yoruldun, deyip tutup ellerimden.

Artık hayatımda daha çok “şükür” var. Eskiye nazaran, “anda kalma”yı daha sık deneyimleyebiliyorum bu da beni daha kaygısız, mutlu ve akışta hissettiriyor. Farklı meditasyonlar tecrübe ettim. Meditasyon yaptıkça kendi bedenimi, ruhumu, kalbimi daha iyi tanıyorum.

Çevremdeki kişilerden, bu programla birlikte daha sakin bir insan olduğuma dair geri bildirimler aldım.

Bu programı, hayatındaki kaygıyı ve stresi yönetebilmeyi arzu edenlere ve hayatın yoğunluğu içinde sadeleşmek ve yavaşlamak isteyenlere özellikle öneririm.

Bu programı Duygu ile yapmak bana göre bir ayrıcalıktı. Onun yumuşak sesi insanı sakinleştiriyor ve kolayca akışta kalmanızı sağlıyor. Program boyunca ve hatta programdan sonra bizi nezaketle yolda tuttu ve ekiple birbirimizi beslememize destek verdi, hala veriyor. Her konudaki naif yaklaşımı bana kendimi hep iyi hissettirdi.

Bu programdan sonra nefes ile ilişkimde inanılmaz değişiklikler oldu diyebilirim. Vucüt taraması tekniği vücudumu tekrar tanımama vesile oldu. Duyguları neremde nasıl hissettiğimi bilince kontrol etmek de daha kolay olduğunu fark ettim.

Bu programa başlama sebebim aslında sadece stres değildi. Sadece neden kendime fazla yük alıyorum ve bunla yaşadığım deneyimlerin beni ne kadar yorduğu ile alakalı idi. Bu eğitim sonrası üstüme aldığım işleri filtreleyeme başladım. Benim motivasyonum olduğunu sandığım stress artık daha çok kontrolümde olan bir araç haline geldi. Bu programı ben herkese tavsiye ederim. Mutlaka ihtiyaç haline camı kırıp alacağınız bir araç olacaktır.

Bu eğitimi çok doğru zamanda almam evrenin bana bir hediyesi oldu. Grubumuzun enerjisi ve eğitmenimizin enerjisi ve hayat isteklerimizin ortak noktalarımızın benzer olması büyük bir şans oldu. Anlatımların içsel olması, deneyime dayalı olması programı çok daha rahat ve inanılır kıldı. Eğitmenimizin bizi anladığını hissetmemiz ve yeri geldiğinde bizi kafamızda ki sorularla başbaşa bırakması önümüze gelen süreçte bakış açımımızı farklılaştırdığına inanıyorum ve bu tecrübe için şükrediyorum.

Sanatçının yolu kitabındaki uygulamalara başladım. Her yeni gün birine teşekkür mektubu veya cesaret mektubu gibi bir şey yazmamızı istiyor. Bugün sayfamda siz varsınız. Daha yolun başında olmama rağmen Mindfulness dünyasıyla tanışıyor olmak ve keşif yolculuğumun devam ediyor olması çok güzel. Bir eğitmen olarak değil de içimizden biri olarak yaklaşmanız benim için çok kıymetli. Teşekkür ederim.

Bu programla anda olabilmenin, hayatı daha keyifli hale getirdiğinin farkına vardım. Yediğim yemekten daha fazla keyif alabiliyorum. Saçlarımı taramanın bile rahatlatıcı olduğunu farkında vardım.

Mesela üzüm tattığımız gün sağ burun deliğimden koku alamadığımı farkettim.

Bu programı, kafası ya geçmişte ya da gelecekte olan herkese tavsiye ederim. Asında hayat sadece şimdiden ibaret. Sakin kalmaya ihtiyacı olanlar bu programı alabilirler.

Duygu Hanım verdiği eğitimin hakkını sonuna kadar vermeye çalışan çok pozitif bir eğitmen.

Bu programla katılmamla birlikte farklı bir durumların gelişeceğini ilk derste fark ettim. Daha sakin ve biraz daha gözlemlemem arttı. En önemlisi nefesin vücudumuzdaki hareketlerini gözlemledim. İlk olarak Eşime tavsiye ettim ve kendi yakın çevremdeki arkadaşlarıma önerdim. Daha çok sakinliğini koruyamayan insanlara çok faydalı olacağını düşünüyorum kendini zor ifade edenler üzerinde etkisi çok büyük oluyor en önemlisi cesaret artıyor.

Eğitimimizin sesini naifliği konuları anlatılış tarzı gerçek hayatta örnekler vererek gayet faydalı oldu. Bizim gurubun şanssızlığı ve benim elimden gelişen bir olumsuz durumdan dolayı iki derse katılamadım fakat hocam bunu telafisini yaparak daha verimli bir sonuç aldım dilerim daha devamlarını getirmek dileğiyle.

Bu eğitime başlarken, 8 haftalık süreçte kendimle ilgili bazı keşiflerim olacağının farkındaydım ama ne kadar derinleşeceğimi kestiremiyordum. En önemli amacım hem hayat akışımda hem zihnen sadeleşmek ve yavaşlamaktı. Mindfulness ın bana bu konuda bazı araçlar vereceğini tahmin ediyordum.

Daha ilk eğitim gününden başlayarak düşüncelerimde ve beden duygumda önemli farkındalıklarım oldu. Düşüncelerim, duygularım, bedensel duyumlarım, tepkilerim ve algılarım, ben onları fark etmeye başladıkça daha çok “bana ait” olmaya başladılar sanki ve daha çok huzur vermeye… “Anda Kalmak”, olabildiğince otomatik pilottan çıkıp “An”ın içinde olmak, bence hayat kalitesini arttırıyor. Bunu anlamak ve deneyimlemek harikaydı. Bundan sorasında, mindfulness rutinlerimi devam ettirerek bu anlayışı ve deneyimleri derinleştirmeyi umuyorum.

Hayat yolcuğumuzda türlü türlü tecrübelerden geçmiş ve hatırı sayılır sayıda yaş almış olsak bile, yolculuğun kendi içimize doğru olan kısmında keşfedilecekler hiç bitmiyor. Kendi keşiflerim dışında, gruptaki arkadaşlarımın keşiflerinden de çok şey öğrendim. Yolculuğuma yön veren Duygu’ya ve eşlik eden arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Yaşadığım duyguların, hızla akan hayatın farkına vardım, doğal reflekslerimin sebeplerini, neye neden tepki verdiğimi gözlemleyerek duygu yoğunluklarımın ve elimde olmadan etrafımda hızla gelişen olayların beni peşinde sürüklediğinde tutunamamak yerine bu kaosu yönetmeye çalışabileceğimi, izin verdiğim kadar kontrolümü yitireceğimi anladım,Duygu’dan öğrendiğim gibi dalgalarla sörf yapma seçeneğimin olduğunun farkına vardım. Kendi bedenimin ve duygularımın farkında olmanın verdiği özgürlük hissini deneyimledim ve bu şekilde devam etmek istiyorum.

Bu programa herkesin ihtiyacı olduğunu hatta eğitim hayatında uygun biryerde zorunlu verilmesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü bu sayede hayata, kendine, karşılaşacağın her canlıya karşı saygılı, sevgi ve şefkat dolu olunacağından, tahammülsüzlükle yapılan zulümler belki de evrenden silinip gidebilir…

Kesinlikle eğitmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum, gerçekçi yaklaşımlar, onun da bir insan olduğunu, yaşanılan sıkıntıları görüyor ve farkında olduğunu, yüzleşmiş ve ysşıyor olduğunu bilmek, yaklaşımlarıyla yanında olduğunu hissetmek, bu sürecin işe yarayacağının ve doğru bir adımla başladığının teminatı oluyor. Doğru zamanda ve kesinlikle çok doğru bir insan tarafından mindfulness ile tanışmak benim büyük şansımdı. Emekleri, içtenliği ve güler yüzüyle bu süreci kolay anlaşılır ve unutulmaz geçirmemi sağladığı için sonsuz teşekkürler.

Odak sorunu, unutkanlık sorunum vardı ve bu konuda bir çaresizlik hissetmeye başlamıştım. Beden taraması beni en çok zorlayan şey (fiziksel ve ruhsal) olmasına rağmen beni yolda tutan önemli şeylerden biriydi, bu sayede zihnime yeniden ulaşabildiğimi hissettim. Buna tanık olmak oldukça iyi geldi. Uyku modunda olduğumun farkına bir kez daha vardım. Düşünmekten eyleme yönelişte de bir artı değer yaratmış olabilir. Ertelediğim şeyleri yapma isteğim daha fazla. Yöneticimle, işimle ve çevremle sorunlar yaşıyordum. Ciddi anlamda azalmalar gördüm ve iletişim daha sağlıklı halde çoğunlukla. Hala devam eden sorunlarda da en azından farkındalığı davet etmeyi deniyorum.

İhtiyaç duyan, duymayan herkese tavsiye ederim.

Kötü bir zamanıma denk geldiğini düşündüm ama tam yerinde oldu sanki bilmiyorum gereken özeni göstermediği için kendimi suçladığım zamanlar oldu. Duygu’nun yol bilinci ile ödeve bile nazik davetlerde bulunması benim için çok değerliydi. Üzerimdeki ödev stresini azaltmak ve yolda olmakla ilgili görüşleri bana hep esin kaynağı oldu. Bunu yaparken de kaytarma riskini hatırlatması da samimiyet doluydu.

Hayatıma mindfulness girdiğinden beri ne kadar çok kafamızın içinde yaşadığımızı ve daha kötüsü orda dönen herşeyi gerçek zannettiğimizi, onlara sıkı sıkıya bağlı olduğumuzu farkettim. Farkındalıkla birlikte önce kendi düşünce kalıplarını, alışkanlıklarını, bakış açılarındaki oynaklığı görüyor insan, sonra da hiçbir şey tam da göründüğü gibi değilmiş, bambaşka seçenekler de mümkünmüş, bunu anlıyor. Dünyası genişliyor ve ferahlıyor diyebilirim. Birdenbire bütün stres kaynakları yok olmuyor tabiiki ama onların içinde kalabilmek, onlarla dans edebilmek ihtimali beliriyor. Her insanın içinde varolan bir kaynağa erişmeyi öğretiyor bu program.

Mindfulness kavramı ile henüz tanışmamış ya da tanışmış ama tam da hayatına nasıl alacağını, nerde nasıl kullanabileceğini bilemeyen herkese tavsiye ederim. Programın sekiz hafta ve net pratiklerle yapılandırılmış olması bir alışkanlık kazandırmak anlamında çok faydalı. Duygu’nun buradaki en önemli katkısı ise bunun çok basit, çok hayatın içinden, sıradan gündelik anlara uygulanması ile ilgili özel vurgusu diyebilirim. Bir de tabi inanılmaz kibar, güleryüzlü ve incelikli oluşu kendinizi çok rahat hissetmenize ve ifade etmenize yol açıyor. Özellikle programın son kısmının korona günlerine denk gelmesiyle Duygu’nun nazikçe yolda tutucu tavırları bu zor dönemde hepimize ilaç gibi geldi. Biz programa eşimle birlikte katıldık, öğrendiklerimizi kendi ilişkimiz içinde de kullanmaya gayret ediyoruz ve her ikimiz de kendisine çok minnettarız.

Daha ilk eğitim gününden başlayarak düşüncelerimde ve beden duygumda önemli farkındalıklarım oldu. Düşüncelerim, duygularım, bedensel duyumlarım, tepkilerim ve algılarım, ben onları fark etmeye başladıkça daha çok “bana ait” olmaya başladılar sanki ve daha çok huzur vermeye… “Anda Kalmak”, olabildiğince otomatik pilottan çıkıp “An”ın içinde olmak, bence hayat kalitesini arttırıyor. Bunu anlamak ve deneyimlemek harikaydı. Bundan sorasında, mindfulness rutinlerimi devam ettirerek bu anlayışı ve deneyimleri derinleştirmeyi umuyorum.

Hayat yolcuğumuzda türlü türlü tecrübelerden geçmiş ve hatırı sayılır sayıda yaş almış olsak bile, yolculuğun kendi içimize doğru olan kısmında keşfedilecekler hiç bitmiyor. Kendi keşiflerim dışında, gruptaki arkadaşlarımın keşiflerinden de çok şey öğrendim. Yolculuğuma yön veren Duygu’ya ve eşlik eden arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Faydalarını hayatımın her alanında gördüğüm Mindulness-MBSR yaklaşımını çevreme günlük hayatın tam içinde olacak şekilde sunmaya kendimi adadığımdan beri oluşan yeni farkındalıklarımdan birisi de, metinlerde hep bahsedilen “hepimiz birbirimize bağlıyız” temeli oldu. Bunu hayata geçmiş halini en iyi tattığım yer ise Sezin Okullarında velilere yönelik yaptığımız 8 haftalık eğitim oldu.

Eğitmen olarak sınıfta hep bahsederim; gruptaki her bireyin birbirine hizmeti ve şifası vardır. Sadece eğitmen olarak benim değil, her bir öğrencinin sınıfta bulunuşu, farkındalıkla orada olması, dinlemesi ve katılımı önemlidir. Her bir öğrencinin bir araya gelişi ve gelemeyişi de yaşamın bir amaç uğruna, kendi yolunda aktığının kanıtıdır. Sezin Okulunda gerçekleştirdiğimiz grubumuzun her bir üyesi sanki bu bilinçle baştan sona beraberdi.

Bunda etkin olan faktörlerden ilkinin; Sezin okullarının veli profiliyle çok örtüştüğünü düşünüyorum. Bilinçli ve birikimli veli grubumuzun bir örneklemi olarak önce kendiyle çalışmak isteyen kişilerle bir aradaydık. Bu bana “Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim; bugün bilgeyim kendimi değiştiriyorum” sözünü hatırlatıyor. Bu eğitime zihinle kuşanmak yerine açık bir kalp ve alıcılıkla yaklaştıklarını hissediyorum. Bazen konfor alanından çıkarıcı, yavaş ve insanı cevaptan çok soru işaretiyle bırakan bu yaklaşımın içerisinde pes etmeden bana güvendikleri için ayrıca müteşekkirim. Sabırla yolda kaldıklarından, değişimin her birinde nasıl filizlendiğini çok net görebiliyorum. Böylesine güven ve sıcaklık içinde kendimi evimde hissettim. Bu da daha çok kendim olmamı sağladı. Her bir katılımcımın derse kattığı bazı deneyimleri ve paylaşımları vardır ki; bazen bunları sessizlikle karşıladık, sadece orada olduk, bazen de kahkahalarla güldük. Resimler çizdik, notlar aldık. Hep bir ağızdan andımızı okur gibi tekrar ettiğimiz sözler oldu; yerleşsin dedik. Bilgi de kattınız, deneyim de eklediniz, renk de kattınız. Bir arada olmanın gücünü bugün bile hissediyorum.

Bu güzel ortama vesile olan diğer faktör ise elbette Sezin Okulları. Çocuk sesleriyle yıkanan (temizlenen) bu atmosfer içerisinde, salonumuz, bize yardım eden kat görevlisi hanımefendi ve elbette değerli okul yöneticilerimiz ve Vildan Hanım, editörümüz Serra Hanım ile birlikte bize alan açtılar. Derslerimiz sırasında kapının altından bizi gözetleyen minikler bize yaşamın aktığını hatırlattı ve MBSR derslerimizi tam da hayatın ortasına yerleştirdi. Onların seslerini meditasyonlarımızda araç ettik…

Bu yolculukta beraber yürüdüğümüz Sezin Okullarına ve katılımcılarıma teşekkürlerimle…

Hayata karşı farkındalığım arttı. Pozitif bir kişiliğim olduğu söylenirdi hep ve ben de mutlak öyle olduğuma inanırdım ama ben bu süreçte her daim pozitif olmadığımı ve bazı ilişkileri iyi yönetmediğimi ve bazı duygulardan kaçtığımı farkettim. Şimdi bunu daha iyi yönetebiliyorum, daha doğrusu nerede ne yaptığımı farkedip durup kendimi değerlendirebiliyorum ve hayatımı daha iyi yönetiyorum. Yapamadığım şeyler için mutsuz olmayıp kendimde bunu da hak görüyorum. İyisi ve kötüsü ile, hatalarımla doğrularımla kendime şefkat duymayı öğrendim, öğreniyorum.

Aileme ve arkadaşlarıma tavsiye ettim. Fakat ben genel olarak bu eğitimi herkesin hayatında bir kere de olsa deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum, faydası olur ya da olmaz ama bir kez deneyimlenmeli. 15 yıl banka sektöründe yöneticilik yaptım ve sayısız kişisel eğitim aldım, duygularımı ve düşüncelerimin farkında olduğumu ve iyi yönettiğimi düşünüyor ve artık daha fazlasınına çok da ihtiyacım olmadığını düşünüyordum, meğer varmış. Bence her birey kendine böylesi bir eğitimi hediye etmeli ya da sevdiklerine. Özellikle yoğun ve stres altında calışanlar, cocuklu aileler için gereken bir deneyim.

Duygu aslında bu yolculuğunda bizleri de yanına aldı, birlikte seyahat ettik ve cok da güzel rehberlik etti hepimize. Yolculuğumuz bitti aslında ama bizi bırakmadı, sesi ile yazıları ile hadi demeye devam ediyor. Bize aslında zaferin değil seferin önemli olduğunu gösterdi ve bu kulağıma küpe oldu. Ben bunları yapamam, başaramayacağım demedim hiç bir zaman çünkü yol boyunda “bu da olabilir, kendine şefkatini eksik etme“ dedi hep ve bir baktık ki yol bitti ve bizi yeni bir yolculuğa uğurladı. Bize ayırdığı her vakit ve kattıkları cok kıymetli bence ve her daim hafızamda kalacak sözleri ve sesi.

Eğitimimizin sesini naifliği konuları anlatılış tarzı gerçek hayatta örnekler vererek gayet faydalı oldu. Bizim gurubun şanssızlığı ve benim elimden gelişen bir olumsuz durumdan dolayı iki derse katılamadım fakat hocam bunu telafisini yaparak daha verimli bir sonuç aldım dilerim daha devamlarını getirmek dileğiyle.

Bedensel farkındalığımın zamanla daha çok arttığını hissediyorum. Ayrıca eskiden üzgün, mutsuz olduğumda kendimi iyi hissetmediğim zamanlarda dışarıya karşı bu durumu yansıtmazdım. Her daim mutlu, güleç gözükmeye devam ederdim. Bilinçli bir şekilde sürekli iyi gözükmeliyim düşüncesiyle yapmasam da bunu çevremden sürekli “İyi gözüküyorsun demek ki bir şeyin yok, ben senden daha çok üzüldüm…” gibi söylemler duymaya başlayınca bu tavrımı değiştirmeye karar verdim.Bundan sonrası için bedensel olarak da bunu yansıtmaya,duygumu gerçekten yaşamaya çalışacağım. Bu programın bana kazandırmış olduğu benim için en önemli farkındalığa bunu örnek verebilirim.

Programa zaten bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine katılmıştım. Kendimi iyi hissettiğimi fark edince de bende arkadaşlarıma öneriyorum. Otomatik düşünce ve davranış kalıplarımıza farkındalığı kazandırmak en önemli etki bence. Böylelikle hayatımızdaki o problem etkileşim örüntüsünü bir şekilde kırabileceğimizi düşünüyorum.

İyi ki bu eğitimi Duygu hocadan almışım diyorum sürekli. Çünkü dersleri anlatış biçimiyle verdikleri örneklerle nasıl mindful olunuru bize tüm gerçekliği ile anlattığına inanıyorum. Hayatın acı tatlı yanlarıyla birlikte çok üst perdeden olaylara yaklaşmayışı bizlerle olan içten bağı da geliştiriyor bence.

Karadenize gittiğini söylemiştin yaylaları çok sislidir genelde duman sardı der yerli halkı o siste hiç bir şey göremezsin aslında manzara ordadır değişmez vardır ama sen göremezsin sonra hava düzelir ve bir anda o varlığın, yeşilin doğanın her tonunun farkına varırsın. İşte öyleydi buluşmalardan önce zihnimin bir sürü kısmında manzara vardı ama hava dumanlıydı şimdi duman kalktı manzara şahane. Darısı kalbime.

Aslında hayatımda en önce kendim olmak üzere kimseyi tam olarak dinlemediğimi keşfettim. Kafamın içinde olmayan şeyler için ne kadar gereksiz panik odaları yaratıyor ve kayboluyormuşum meğer..

Durmadan, nefes almadan, dinlemeden ve dinlenmeden yaşamaya çalıştığımı fark ettim.

Durmak çok güzel bir eylemmiş. Hem duygusal, hem fiziksel hem de beyin olarak duruyorum ve dinliyorum şimdi.. Duygularımı geçiştirmiyorum ya da üzerini kapatmıyorum, kapatmamaya çalışıyorum.

Uzun süren bir panik atak süreci yaşadım ve anladım ki her şeyin sebebi kabul etmeme, olduğum anda kalamamam, geçmiş kaygı – korkularım ve gelecek endişemmiş aslında.. sevmenin, kabul etmenin önce kendimden başladığını anladım.

Panik atak yaşadığımı hissettiğim anda onu da kabul edebilmenin, o duyguyu sarıp sarmalamanın beni gerçekten tamamladığını artık biliyorum.. Ve kabul ediyorum.

Hayatın içinde sürekli koşan herkes için bir durak bu eğitim.. kaçırdığımız duyguların farkında varıp kendini yeniden fark etmeni sağlıyor.. o yüzden hepimizin, herkesin katılmasını çok ama çok isterim

Bu programdan sonra nefes ile ilişkimde inanılmaz değişiklikler oldu diyebilirim. Vucüt taraması tekniği vücudumu tekrar tanımama vesile oldu. Duyguları neremde nasıl hissettiğimi bilince kontrol etmek de daha kolay olduğunu fark ettim.

Bu programa başlama sebebim aslında sadece stres değildi. Sadece neden kendime fazla yük alıyorum ve bunla yaşadığım deneyimlerin beni ne kadar yorduğu ile alakalı idi. Bu eğitim sonrası üstüme aldığım işleri filtreleyeme başladım. Benim motivasyonum olduğunu sandığım stress artık daha çok kontrolümde olan bir araç haline geldi. Bu programı ben herkese tavsiye ederim. Mutlaka ihtiyaç haline camı kırıp alacağınız bir araç olacaktır.

Bu eğitimi çok doğru zamanda almam evrenin bana bir hediyesi oldu. Grubumuzun enerjisi ve eğitmenimizin enerjisi ve hayat isteklerimizin ortak noktalarımızın benzer olması büyük bir şans oldu. Anlatımların içsel olması, deneyime dayalı olması programı çok daha rahat ve inanılır kıldı. Eğitmenimizin bizi anladığını hissetmemiz ve yeri geldiğinde bizi kafamızda ki sorularla başbaşa bırakması önümüze gelen süreçte bakış açımımızı farklılaştırdığına inanıyorum ve bu tecrübe için şükrediyorum.

Online Mindfulness Eğitimi

 Türkiye’de de bireyler için Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programları yüz yüze veya online olarak sunulmaktadır. Uluslararası sertifikasyona sahip, iyi pratik kurallarını takip eden ve kişisel mindfulness pratiğini devam ettiren bir eğitmeden eğitim alın.

KAYIT OLUN

ÖN KAYIT FORMU

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı – MBSR Ön Kayıt Formu

Merhaba. Lütfen doğru bilgileri girdiğinizden emin olun. 

Mindfulnes hakkında daha ayrıntılı bilgi için Mindfulness Nedir yazımızı, MBSR hakkında ayrıntılı bilgi için MBSR sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EmailArayınWhatsappHızlı Kayıt