Mindfulness’ın Arabası Da Çıkmış! 

 

Gün geçmiyor ki mindfulness kavramının kullanıldığı alanlar çeşitlenmesin. Şimdi de bir mindfulness arabasıyla karşınızdayız. Hemen kategorize eden zihin devreye giriyor değil mi? Sevdim-sevmedim, mantıklı-saçma, tüketim çılgınlığı-farkındalık aracı (!)… Gelin zihinler neoliberal kapitalist sistemde mindfulness temelli yaklaşımların eleştirildiği Purser’in McMindfulness kitabına atıflar yapmaya başlamadan birlikte öğrenelim. 

Ford’un bu yeni konsept otomobili olan Mindful Car  için meditasyon kılavuzlarını oluşturan farkındalık öğretmeni ve yazar Mark Coleman “Mindfulness; insanların daha odaklı, daha sakin ve daha fazla netlik elde etmelerine yardımcı olur–ve direksiyon başında olduğunuzda bu, sizi daha iyi bir sürücü olmanıza yardımcı olabilir” diye açıklıyor. 

Mindfulness konseptindeki ortam aydınlatma sistemi, sıcaklığa uygun ruh halleri sağlamak için otomatik iklim kontrolü ile birleşmiş. Sürücü koltuğu, bilgi-eğlence ekranında görüntülenen, sürücünün nefes almasına ve kalp atışına dayalı geri bildirim sağlıyor. Kalbiniz hızlı mı attı hemen size temiz hava vererek sizi sakinleştirmeye çalışıyor.  “Peki bu gerçekten gerekli mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet bu yoğun hayatta araçlarımızda günlerimizin belli bir gününü harcarken mindfulnessı böyle bir alan ile birleştirilip ihtiyaçların düşünülmesi oldukça değerli. Eğer daha mindful bir yaşam sağlayacaksa “neden olmasın?” diyebiliriz.

 

Ford Mindfulness Arabasi

Arabanın özellikleri daha bitmedi. Özel bir çalma listesi ile, deniz kenarında sürüş yapmak veya otoyolda trafik sıkışıklığına takılmak gibi konuma ve sürüş durumuna göre otomatik olarak müzik çalabiliyor. Boyun destekli tamamen yatırılabilen bir sürücü koltuğu tarafından etkinleştirilirken, araç durdurulduğunda dokunmatik ekran aracılığıyla erişilebilen yoga ve meditasyon seansları için özel kılavuzlar bulunuyor.  Bu özelliklerle birlikte de düşündüğümüzde arabanın özelliklerinde bireyin ihtiyaçlarına cevap verebileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte yeni çağdaki her kavramın materyalleşmesi belki alıştığımız alanın dışında. “Onun arabası var güzel mi güzel” henüz sizin için de sadece bir şarkı sözüyse, kendi konsept arabanızı yaratmak için minik mindful önerilerle bitirelim; işte arabanızı mindfulness konseptine taşıyacak egzersizler:

  1. Arabaya bindikten ve motoru çalıştırdıktan sonra hemen hareket etmek yerine 5 nefesi farkındalıkla alıp verin.
  2. Trafikte kırmızı ışıkta beklerken 5 duyu ile birlikte o anın içine farkındalığı taşıyın. Ne görüyorsunuz? Ne duyuyorsunuz? Elleriniz neye temas ediyor, ısı nasıl? Burnunuza koku geliyor mu? Ağzınızın içindeki tat nasıl? Sırtınızın nereleri sürücü koltuğuna temas ediyor?

Bugün bir Mindfulness Eğitimi almak için eğitimlerimiz hakkında bilgi sahibi olun.

Mindfulness Concept Car’ın özelliklerini beğendiğiniz mi? Mindfulnessın farklı alanlarda yaygınlaşması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin….

 

Mindfulness Bülteni

Gelişmelerden ve yazılardan ilk siz haberdar olun

Yorum Yapılmadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir