Thich Nhat Hanh Hayatını Kaybetti

“Nasıl acı çekileceğini öğrendiğiniz zaman daha az acı çekersiniz.”
Thich Nhat Hanh Sözü
Thich Nhat Hanh
Budist Rahip

Zen budisti, keşiş, barış aktivisti, mindfulness alanında büyük yol göstericilikleri olan Thich Nhat Hanh bu dünyadan 22 Ocak 2022’de ayrıldı. 2014’de baş gösteren  rahatsızlığından sonraki günlerini Vietnam’da doğduğu yerdeki Từ Hiếu Tapınağı’nda yaşamayı seçmişti. 22 Ocak 2022 de ise Hanh’ın 95 yaşında o tapınakta vefat ettiğini öğrendik.

Mindfulness pratikleri ve tutumlarını gündelik yaşamın ortasına oturtan rehberliğini batı dünyasıyla tanıştıran ustanın yaşantı ve öğretilerini yazıya dökerek onu anmak istedik.  

Thich Nhat Hanh Öldü

16 yaşında rahip ünvanını alan Thich Nhat Hanh, 1960’larda Vietnam’daki savaş yıllarında barışı teşvik eden aktif bir rol oynamıştır. Henüz yirmili yaşlarının ortasındayken ise Budist şiddetsizlik ve merhamet ilkelerine dayanan bir dizi organizasyon, ayrıca şefkat mesajını yaymanın yollarını arayarak pek çok oluşumun kurulmasını sağlamıştır.  Barış hareketinin içinde aktif olarak yer alan Hanh, Amerika’da tanıştığı Martin Luther King tarafından 1967’de Nobel Barış Ödülleri’ne aday gösterilmişti.

Ancak, barış çalışmaları ve ülkesinin iç savaşında taraf seçmeyi reddetmesi nedeniyle ironik olarak hem komünist hem de komünist olmayan hükümetler tarafından  yasaklanmış ve  40 yıldan fazla sürgünde yaşamaya zorlanmıştır.. Bu yıllar boyunca, mesajının vurgusu, Vietnam Savaşı‘nın dolaysızlığından şu anda var olmaya kaydı-bu fikir “mindfulness” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Thich Nhat Hanh, 1970’lerin ortalarından itibaren  mindfulnessı Amerika’daki yaşamıyla birlikte akranları ve öğrencilerine öğretmeye başlamıştır. Konuşmalarından derlenen kitapları çevirmenleri tarafından toplanmı ve çoğaltılmıştır. .. Eğitmenlerin ve mindfulness uygulayıcıların başucu kitaplarından olan Farkındalığın Mucizesi adlı kitabında Thich Nhat Hanh, mindfulnessın günlük hayata nasıl uygulanacağına dair basit yönlendirmeler  vermiştir.

Öğretilerinde meditasyon yapmakla ilgilenen insanların meditasyon inzivasında günler geçirmeleri veya bir öğretmen bulmaları gibi bir zorunlulukları olmadığını, bunun yerine rutin gündelik işleri yaparken bile, farkındalığın her zaman uygulanabileceğini vurgulamış. Bulaşıkları yıkarken bile, insanların sadece bu eyleme beş duyuyla eşlik ederek  anın farkındalığını yaşayabileceklerini  ifade etmiştir. Barış, mutluluk, neşe ve gerçek aşkın sadece şimdiki zamanda bulunabileceğini söylemiştir.

Bununla birlikte, Thich Nhat Hanh için mindfulnessın “daha üretken bir gün için bir araç” değil, “birlikte varoluşu anlamanın” bir yolu olduğunu ifade etmiştir.

Thich Nhat Hanh Cenaze Töreni

Thich Nhat Hanh Cenaze Töreni
Thich Nhat Hanh içinde bulunduğumuz anın farkında olma ve barış yaratma uygulamalarına dair yol gösteren öğretilerini bizlere miras bırakarak her bir adımımızda, yediğimiz yemeğin her bir mindful lokmasında bizimle  yaşamaya devam edecek.

Daha fazla Mindfulness Haberi okumak için linke tıklayabilirsiniz. Eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için Mindfulness Eğitimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mindfulness Bülteni

Gelişmelerden ve yazılardan ilk siz haberdar olun

Yorum Yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir