Mindfulnessegitimi.Net Hangi İyi Pratik Ve Etik Kurallarını Takip Ediyor?

Sayfa İçeriği

” Bir MBSR eğitmeni olabilmek için 8 haftalık bir MBSR programına katılmak ve Eğitmen kalifikasyon ile sertifikasyon aşamalarını tamamlaması gereklidir. “

İyi Pratik Standartları (Good Practice Guidelines)

Bu standartlar eğitim kurumum olan USCD Center for Mindfulness tarafından belirlenmiş Yoğunlaştırılmış Eğitmen Eğiticiliği kitapçığı ve yine burada referans verilmiş Bangor, Exeter, Oxford Üniversiteleri tarafından oluşturulmuş Mindfulness-based Interventions Teaching Assessment Criteria (MBI:TAC) dökümanlarından alınmış ve Duygu Badur tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. İzinsiz olarak veya referans verilmeden paylaşılmamalıdır.

Devam Eden İyi Pratik Gereklilikleri

Rahatsiz Edilmeyeceginiz Bir yer ve sessizlik olusturun

1 - Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer ve sessizlik oluşturun

Meditasyona oturmaya alışmak ve dikkatimizi bedenimize getirebilmek için sessiz, sakin bir yer bularak orada meditasyona oturmak kolaylaştırıcı olabilir. Bu bazen bir oda, bazen oda da bir köşede oluşturduğunuz bir alan olabilir. Telefonu sessize almak ve bilgisayarı kapatmak kendiniz için bir alan yaratmanıza yardımcı olabilir.

Etik Çerçeveye Bağlılık

2 - Meditasyon için en uygun zaman sizin için en uygun olan zamandır

Mindfulness meditasyonuna kendiniz için en uygun zaman diliminde başlamanız bu pratikleri rutin hayata geçirmeniz için yardımcı olabilir. Kendinizi yargısızca dinleyerek sabah uyandıktan sonra, öğlen yemek molasında ya da akşam yemeğinden sonra sizin için uygun olan zamanı bulabilirsiniz. Sizin koşullarında hangisi daha uygulanabilir olacağına karar verebilirsiniz.

Teorik ve Pratik Alandaki Gelismeleri takip etme

3 - Teorik ve Pratik Alandaki Gelişmeleri Takip Etme

Mindfulness meditasyonu araştırma, teori ve pratik alanındaki gelişmeleri takip ederek ve bunlara bağlı kalarak, kişisel eğitimin devam ettirilmesine adanmış olmak. Diğer meslektaşlarıyla temas kurarak devamlılığı olan bir ilişki geliştirmek, karşılıklı işbirliği ve dayanışmayı sağlamak.

Kendinden daha deneyimli MBSR eğitmenlerinden mentorlük almak

4 -Kendinden Daha Deneyimli MBSR Eğitmenlerinden Mentorlük Almak

Kişisel deneyim ve gelişimleri MBSR eğitmenliği alanında yansıtma ve soruşturma.

Düzenli aralıklarla MBSR yürütücülüğüne dair geri bildirimler alma. Görsel/ses kayıtlarıyla, mentörün seanslara katılımıyla veya beraber eğitmenlik yoluyla sağlama.

MBSR Eğitmenleri ve Mentörleri İçin İyi Pratik Rehberi

Sertifikasyon veya denkliğinin sağlanması

Beş yıl içerisinde en az 8-10 MBSR dersini tek yürütücü olarak açmış olmak.

Daha deneyimli bir eğitici eğitmenle birlikte çıraklık dönemini geçirmiş olmak.

Genel katılıma uygun olarak mindfulness temelli dersleri vermeye devam etmek.

Mindfulness temelli müdahaleler bakımından akran süpervizyonu devam ettirmek.

Yıllık mindfulness meditasyon inzivalarına katılmak.

Mindfulness temelli müdahaleler hakkında çıkan tüm güncel ve gelişen kanıta dayalı temele hakim olmak, makaleleri takip etmek.

Mindfulness temelli eğitimler ve iyi pratik kuralları için tüm gelişmeleri takip etmek.

Budizm ve nörobilim gibi Mindfulness’ın kökenini oluşturan kadim öğretiler, felsefe, bilim ve klinik alandaki destekleyici bilimsel verileri daha iyi öğrenmek için derinleşmeye dair adımlar atmak.

Mindfulness temelli müGüçlü ve şefkatli bir takım oyuncusu olmak; diğer mindfulness eğitmen eğiticileriyle iletişim halinde kalmak.dahaleler bakımından akran süpervizyonu devam ettirmek.

Online Mindfulness Eğitimi

Türkiye’de de bireyler için Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programları yüz yüze veya online olarak sunulmaktadır. Uluslararası sertifikasyona sahip, iyi pratik kurallarını takip eden ve kişisel mindfulness pratiğini devam ettiren bir eğitmeden eğitim alın.

KAYIT OLUN

ÖN KAYIT FORMU

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı – MBSR Ön Kayıt Formu

Merhaba. Lütfen doğru bilgileri girdiğinizden emin olun. 

Mindfulnes hakkında daha ayrıntılı bilgi için Mindfulness Nedir yazımızı, MBSR hakkında ayrıntılı bilgi için MBSR sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir