Mindfulness Ne Değildir?

BlogBlogMindfulness Ne Değildir?

Mindfulness Hakkında Yazılar

Mindfulness Ne Değildir?

Mindfulness kavramını tam olarak anlamak için önce ne olmadığını açıklamakla başlayabiliriz. Böylelikle Mindfulness hakkında yanlış bilinenleri kavramak daha kolay olacaktır. “Mindfulness ne değildir?” i anlatmanın mindfulness ile ilgili birçok inanç ve kalıplardan yanlış olanların fark edilmesi için önem taşındığını düşünüyoruz. Mindfulness Nedir sorusunusa cevap bulmak için mavi linke tıklayabilirsiniz.

Mindfulness ne değildir?

Mindfulness bir din veya felsefe değildir

Mindfulness’ ın kökenleri binlerce yıl öncesinden gelen Budizm, Hinduizm, Taoizm ve Stoacılık'a dayanan tefekkür pratiklerine dayanır. Ancak bilinçli farkındalık pratiği hiçbir dogmatik veya ruhsal inanç gerektirmeksizin tüm insanlar için faydalıdır. Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) kapsamındaki mindfulness eğitimi kanıta dayalı bilgiler çerçevesinde ilerler. Bununla birlikte, burada bahsettiğimiz anlamdaki mindfulness sekülerdir yani; herhangi bir kişinin, dinin ya da mistisizm peşinde yol almaz.

Mindfulness pasif bir kabul ediş hali değildir

Mindfulness pratikleri her ne kadar içsel bir farkındalık hali kazandırsa da, bu kabul öncelikle kişinin o an içinde deneyimlediği tüm duygu durumlarına yöneliktir. İçsel bu farkındalık pasif kalmak, eylemden uzak durmak veya istemediğimiz durum ve davranışlara boyun eğmek değildir. Deneyim, duygu ve davranışlarından haberdar olan bir kişinin bilgece ve köklü bir yanıta geçmesi daha kolaydır.

Mindfulness her zaman sakin kalmak veya iyi hissetmek değildir

Mindfulness pratikleri ile birlikte bütün duygularımıza o an içerisinde gözlemci kalmayı araştırırız. Sonraki aşamalarda kişi bu zorlu duygularının doğal ve nazik kabulünden gelen farkındalık halini diğer bir aşamaya taşır ve bu aşamada tepkiden bilgece bir yanıta geçmeyi öğrenir. Burada bahsettiğimiz; öfkeli, kızgın, hayal kırıklığına uğramış hissettiğimiz anları yadsımak değildir. Sakin kalamadığımız ve iyi hissetmediğimiz zamanların bilinçli olarak farkında olmayı ve şu iki soruyu içsel olarak kendime yöneltmeyi deneriz; “Şu an bende neler oluyor?” “Şu an bu durumdayken benim neye ihtiyacım var?” “Tepki yerine hangi yanıtı getirebilirim?”.

Mindfulness düşünceleri durdurmak değildir

Birçok kişi mindfulness’ın zihni boşaltmak veya düşünceleri durdurmak olduğunu zannedebilir. Aksine mindfulness ile düşündüğümüzü ve zihnimizde hangi düşüncelerin olduğunu fark etmeye odaklanıyoruz. Sürekli tekrar eden düşüncelerin beden ve zihinde yol açtığı durumları fark ederiz. Düşündüğümüzü fark ettiğimiz her an bir farkındalık halidir. Zihnin berraklaşması ve dinginliği mindfulness’ın bir amacı değildir ama düzenli pratiklerin doğal sonucu olur.

Mindfulness rahatlama ve gevşeme değildir

Mindfulness pratiklerinin amacımız rahatlama ve gevşeme değildir. Derin bir farkındalık hali bazı durumlarda ne kadar gergin ve zorlanıyor olduğumuzu fark etmeyi de içerir. Düzenli pratikler sonrasında doğal olarak rahatlamış hissedebiliriz ancak bu mindfulness’ın temel amacı değildir.

Mindfulness sadece meditasyon minderinde pratik edilen bir şey değildir

Mindfulness becerimizi geliştirirken meditasyonu araç olarak kullanıyoruz ancak sadece meditasyon yapmıyoruz; farkındalık kasımızı geliştiriyoruz. Formal oturma pratiklerini düzenli olarak yaptıkça günlük yaşamın içerisindeki anlara farkındalığı daha kolay taşıyabiliriz. “Gerçek meditasyon hayatınızı nasıl yaşadığınızdır” önerisinden yola çıkarsak bulaşık yıkarken, diş fırçalarken veya kasa kuyruğunda beklerken farkındalık pratiklerini uygulamak mümkündür. Günlük rutininizdeki deneyimlerle sunacağınız bu farkındalık hali birer mindfulness pratiği olabilir.

Mindfulness yavaşlamak değildir

Zihni ve bedeni bir araya getirmeyi öğrenmek için yemek yeme, yürüme ve yoga gibi mindfulness pratiklerinin bazılarında bilerek yavaşlarız. Yavaşlamak; günlük yaşayışımızın yani otomatik pilot fazındaki hızlı halimizden çıkış için gereklidir ve yeni keşifler elde etmemizi sağlar. Ancak bazı durumlarda hızlı davranmak elbette gereklidir. Mindfulness ile amacımız hep yavaşlamak değil, hızlandığımızda da bunun farkında olmaktır.

Mindfulness ile stresi yok etmeyi amaçlamayız

Hayatta zorluklar ve stres hep olacak; bunlar yaşamın doğal parçaları. Ancak Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)’ın adında da olduğu gibi stresi yok edilecek bir şey değildir. Mindfulness ile bu stres kaynaklarına olan bakış açımız yani yaklaşımımız değişir. Bu değişimden kaynaklanan farkındalık haliyle stresle farklı bir ilişki kurmak mümkündür. Bunun doğal sonucu olarak beden ve zihindeki stresin yıpratıcı etkileri azalabilir.

Mindfulness umursamazlık ve bencillik değildir

Mindfulness deneyimi olduğu haliyle an be an fark etmektir. Eğer bu durum değiştirebileceğimiz bir durumsa bunu değiştirmek için önce kendi bakış açımızı nazikçe değiştirmemiz önemlidir. İçsel olarak farkındalığı artan bireyin çevresine karşı empati yeteneğinin çoğalması son derece doğaldır. Ayrıca kendi sınırlarının farkında olan kişi, başkalarının sınırlarına da saygı ve anlayışla yaklaşır. Bunları kişiselleştirmeden kaynaklanan bir tepkisel iletişim biçimine takılı kalmaz. Mindfulness becerileriyle önce kendimize sonra çevremize ve dünyaya daha duyarlı bireyler olabiliriz.

Mindfulness hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için e-bülten aboneliği yapabilirsiniz!

Bir Yorum Yazın

Bir yorum yazın veya merak ettiklerinizi sorun