Mindfulness Hakkında Kitaplar

Mindfulness ile tanışırken bilimsel yanı hakkında bilgi edinmek, bazen gün içerisinde uygulamak için bir rehbere ihtiyaç duyabiliriz.

Bu konuda kitaplar güzel bir rehber olabilir. Aşağıda bilimsel veya egzersiz örneklerinin yer aldığı önemli yazarlar, araştırmacılar tarafından yazılan kitaplar ve kitapların kısa tanıtımları yer alıyor.

Farkındalığı keşfetmek ve uygulamak için iyi okumalar dileriz.

Mindfulness Kitap Önerileri

Yeni Başlayanlar İçin Farkındalık

Yazar: Jon Kabat Zin

Meditasyon öğretmeni ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Merkezi Stres Azaltma Kliniği ve Farkındalık Merkezi’nin kurucu yöneticisi Jon Kabat-Zinn tarafından yazılan Pegasus Yayınlarından çıkan bu kitapta yazar farkındalığı tanıtır ve açıklar ve ardından dinleyicilere bir dizi rehberli meditasyon yoluyla nazikçe, açık bir şekilde ve genellikle şakacı bir şekilde rehberlik eder. Bu rehber kitapta mindfulness’ı anlatırken 5 bölüme ayırmıştır: giriş, sürdürme, derinleştirme, olgunlaştırma ve uygulama.

Mindfulness - Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak İçin 8 Haftalık Bir Rehber

Yazarlar: Mark William ve Danny Penman

Mark William ve Danny Penman tarafından yazılan Diyojen Yayıncılık’tan çıkan bu kitapta Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi (MBCT)’ye dayanarak geliştirilen 8 haftalık bu programda kişilerin iyileşmelerinde MBCT’nin faydaları klinik olarak kanıtlanmış olup depresif olmayan modern dünyaya ayak uydurmaya çalışan insanlarda da işe yarıyor.

Bu kitapta yazarlar herkes tarafından uygulanabilecek basit bir meditasyon yöntemi sunar, bu meditasyonlar seslendirilmiş meditasyon olup ve günün yalnızca 10-20 dakikasını alır.

İyi Hissetme Sanatı

Yazarlar: Mark Williams - John Teasdale - Zindel V. Segal - Jon Kabat-Zinn - Marsha M. Linehan

Alanında uzman Mark Williams, John Teasdale, Zindel V. Segal, Jon Kabat-Zinn, Marsha M. Linehan tarafından yazılan Diyojen Yayıncılık’tan çıkan kendi kendinize kullabileceğiniz bu kitapta, depresyonun tekrarını azalttığı klinik olarak kanıtlanmış yöntemlere yer verir. Kronik mutsuzluğa neden olan psikolojik mekanizmaları ortaya çıkaran yazarlar, umutsuzluğa yol açan zihinsel alışkanlıkları kırmak için planlanmış egzersizlerle bizlere yardımcı oluyor.

Öz Şefkatli Farkındalık

Yazar: Christopher K. Germer

Diyojen Yayıncılık’tan çıkan Christopher K. Germer tarafından yazılan kitapta insanların duygusal ve zihinsel acılarına direnme, bastırma veya kaçma eğilimlerini açıklıyor. Yazar acıya karşı olmak yerine, acıya yönelmek, acıyla yüzleşerek insanların kendilerine sevgi dolu bir şekilde bakabileceklerini belirtiyor. Bunun içinde gereken iki bileşenin kendine şefkat ve farkındalık olduğunu belirtiyor. Bu kitapta öz-şefkatin gücü açıklanır ve eylem için bilimsel olarak kanıtlanmış stratejiler sunuyor.

Farkındalığın Mucizesi

Yazar: Thich Nhat Hanh

Kuraldışı Yayınları’ndan çıkan bu kitapta, Zen ustası Thich Nhat Hanh, dikkatli olma becerilerini -uyanık ve tamamen farkında olma- öğrenmenin bir yolu olarak nazik anekdotlar ve pratik egzersizler sunuyor. Günlük yaşamdaki birçok eylememizi, bize her anın içinde daha fazla kendini anlama ve huzur için çalışma fırsatı olduğunu hatırlatıyor.

Bilinçli Farkındalık for Dummies

Yazar: Samash Alidina

Profesyonel bir mindfulness eğitmeni olan Samash Alidina tarafından yazılan Nobel Yaşam Yayınevi’nden çıkan bu kitapta; kaygıyı, depresyonu, stresi ve ağrıyı rahatlatmak ve kontrol etmek için farkındalığı nasıl kullanmanız gerektiğini sade ve anlaşılır şekilde anlatan bir kılavuz olarak sunulan kitapta kendi kendinize yapabileceğiniz mindfulness tekniklerini (vücut duruşu, oturma alıştırması ve nefes egzersizleri gibi) ve rutinleri içerir.

*Yazılı meditasyonlar ve egzersizlerin ses kayıtlarını içermektedir.

Küçük Farkındalık Kitabı

Yazar: Dr. Patrizia Collard

Dr. Patrizia Collard tarafından yazılan Pegasus Yayınları’ndan çıkan bu kitapta modern dünyada meditasyona uzun zaman ayırmadan gün içerisinde 5-10 dakikalık zaman diliminde stresi azaltmak ve daha huzurlu bir ortam yaratmak için uygulamalar sunmaktadır.

1 Dakikalık Farkındalık

Yazar: Simon Parke

Evinizde, işinizde, ilişkinizde… Nemesis Kitap’tan çıkan Simon Parke tarafından yazılan bu kitapta kuramsal bir bakış açışı yerine, şimdiki anı fakretmek için hikayeler ve basit düşünceler kullanarak anlatıyor. Hem fikir veren hem de pratikler yer alan kitapta evde, işinizde kullanabilirsiniz.

%10 Daha Mutlu

Yazar: Dan Harris

Dan Harris tarafından yazılan Pegasus Yayınları’ndan çıkan bu kitapta Harris sunuculuk yaptığı programda yaşadığı panik atak sonrası, bu sorunun düşüncelerinden kaynaklandığını fark eder. Bu süreçte bu sesi kısmasını sağlayan bir yol bulur. Meditasyon. Bu süreci kitapta içtenlikle bir şekilde paylaştığını görebileceksiniz. 

Duygusal Zeka – Mindfulness

Harvard Business Review Duygusal Zekâ Serisi

Optimist Yayın Dağıtım’dan çıkan Harvard Business Review Duygusal Zekâ Serisi’nin kitaplarından Duygusal Zeka-Mindfulness duygusal farkındalığımızı artırarak anda kalmamıza yardımcı olmaktadır.

İş hayatında mindful bir birey olabilmemiz için örnek pratiklere yer verirken zor dönemde mindfulness, meditasyonun önemi gibi konulara önemli yazarlar tarafından değiniliyor.

Mindfulnes hakkında daha ayrıntılı bilgi için Mindfulness Nedir yazımızı, MBSR hakkında ayrıntılı bilgi için MBSR sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mindfulness Bülteni

Gelişmelerden ve yazılardan ilk siz haberdar olun

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir