Travmanın Bilgeliği Belgeseli

“Travma başınıza gelenler değil, başınıza gelenler sonucunda içinizde olanlardır. Travma, sizi daha az esnek, daha katı, daha az duygulu ve daha savunmacı yapan yara izidir.” Gabor Maté 

The Wisdom of Trauma (Travmanın Bilgeliği)  adlı belgesel filmi çocukluk gelişimi ve travmanın yaşam boyu fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki etkisi alanında uzmanlaşmış Macar-Kanadalı bir doktor olan Dr. Gabor Maté’nin seyahat ederken ve farklı yaşam alanlarından travma mağdurlarıyla tanışırken yaptığı çalışmaları takip ediyor ve ortaya koyuyor. 

Başlıktan da anlaşılacağı gibi belgeselde, travmayı anlamlandırma şeklimizin dünyayı anlamlandırmamızı nasıl etkilediğine değiniliyor.  Dr. Mate belgeselde toplumumuzun ‘bireylerin davranışları düzeltmek, teşhis koymak, semptomları bastırmak ve yargılamak ile meşgul olmasının tamamen yanlış olduğunu ve bunun yerine ‘yaralı insan ruhunda rahatsız edici davranışların ve hastalıkların kaynaklandığı kökleri anlamaya’ çalışmamız gerektiğini belgesel boyunca açıklamaya çalışıyor.

Yapımcılar bu filmle birçok insana dokunmayı, bir sohbet başlatmayı ve travmanın bireysel yaşamlarımızı, topluluklarımızı ve bir bütün olarak toplumu nasıl etkilediği hakkında ortak bir anlayış geliştirmeyi umuyor.

The Wisdom of Trauma İzle

The Wisdom of Trauma şu anda Türkçe altyazı ile izlenebilmekte. Ziyaret ettiğiniz sayfada “cc” alanından altyazı dilini Türkçe seçebilirsiniz.

Mindfulness eğitimi veya MBSR hakkında bilgi bilgi almak için linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Eğer siz de izlemek isterseniz;

https://checkout.wisdomoftrauma.com/movie/

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Belgeseli izlemek için bir bağıs yapmanız beklenmekte. 15 dolar yapabileceğiniz gibi hemen alt bölümden “Donate what you can” butonuna basarak kendinizin belirlediği bir miktarda bağış yapabilirsiniz. Bu bağışın ardından filme 48 saatlik bir erişim sağlayabilirsiniz.

Belgesel hakkında ayrıntılı bilgi için https://wisdomoftrauma.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Film hakkında bilgi için The Wisdom of Trauma IMDB Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mindfulness Bülteni

Gelişmelerden ve yazılardan ilk siz haberdar olun

Yorum Yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir