Menopoza bağlı Depresyonun MBSR ile Dizginlendiği Görüldü

Perimenopoz, düzenli adetlerden tamamen kesilmesine kadar ki çok yıllı geçiş olarak bilinir. Perimenopozal dönemdeki kadınların %45-68’i depresif belirtiler bildirmektedir.
Üreme hormonu estradiol’ün düzensiz seviyeleri, depresyona karşı artan bu hassasiyette rol oynar. Hormonlarla ilişkili daha geniş duygudurum dalgalanmaları olan kadınlar, strese karşı daha savunmasızdır ve depresif belirtiler yaşama olasılıkları daha yüksektir. 

Gordon ve ark. 2021 yılında yaptıkları çalışmada, Mindfulness Temelli Stres Azaltma’nın (MBSR) kadınların perimenopozal depresif semptomları üzerindeki etkisini test etti ve ardından programın, hormonla ilişkili yüksek duygudurum dalgalanmaları olan kadınlar için özellikle yararlı olup olmayacağını araştırdı.

Sonuçlar, MBSR grubu katılımcıların epresif belirtilerinde, algılanan streslerin seviyelerinde ve kaygı düzeylerinde önemli ölçüde daha fazla azalma ve farkındalık, dayanıklılık seviyelerinde MBSR programına katılmayan katılımcılara göre daha fazla artış gösterdiğini belirtmiştir. 

MBSR’den en çok östradiole karşı yüksek duygudurum duyarlılığı sergileyen katılımcı alt grubu yararlandı. 

Depresif semptomlardaki azalmalar, evde meditasyon uygulamasındaki doza bağlıydı.

Çalışmada menopozun erken dönemindeki kadınlar ve hormona bağlı ruh hali değişikliklerine duyarlı kadınlar, MBSR uygulamalarından en fazla faydayı görüyor gibi görünmektedir.

Gordon, J. L., Halleran, M., Beshai, S., Eisenlohr-Moul, T. A., Frederick, J., & Campbell, T. S. (2021). Endocrine and psychosocial moderators of mindfulness-based stress reduction for the prevention of perimenopausal depressive symptoms: A randomized controlled trial. Psychoneuroendocrinology.

Mindfulness Nedir sorusuna cevap bulmak için linke tıklayabilirsiniz.

Mindfulness Menopoz İlişkisi
Mindfulness ve Menapoz İlişkisi

Mindfulness Bülteni

Gelişmelerden ve yazılardan ilk siz haberdar olun

Yorum Yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir